فناوری اطلاعات و ارتباطات

ایجاد ظرفیت های کسب و کار برای پلتفرمهای داخلی/حمایت از فریلنسرها

ایجاد ظرفیت های کسب و کار برای پلتفرمهای داخلی/حمایت از فریلنسرها

ایجاد ظرفیت های کسب و کار برای پلتفرمهای داخلی/حمایت از فریلنسرها

به گزارش خبرنگار مهر، عیسی زارع پور در آیین رونمایی طرح حمایت از کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال کشور که امروز در وزارت ارتباطات برگزار شد، اظهار کرد: یکی‌از ماموریت هایی که رئیس جمهور از وزرا دنبال می کند، بحث اقتصاد دیجیتال است. معتقدیم که اقتصاد دیجیتال باید سهم جدی در کل اقتصاد کشور داشته باشد در برخی کشورها اقتصاد دیجیتال تا ۴۰ درصد تولید ناخالص ملی تشکیل میشود در حالی که در ایران سهم اقتصاد دیجیتال، ۷ درصد است.

وزیر ارتباطات افزود: با موافقت رئیس جمهور در دی ماه گذشته کارگروهی در دولت تشکیل شد و ۱۱ عضو کابینه مامور شدند تا موانع اقتصاد دیجیتال را بردارند. این کارگروه هم اختیارات هیات وزیران و هم اختیار رئیس جمهور برای تصمیم گیری دارد. تاکنون ۶ جلسه برگزار و ذیل این کارگروه ۹ کمیته تشکیل شده است.

حمایت از فریلنسرها

زارع پور ادامه داد: به طور مثال در این کارگروه برای حل مشکل پلتفرم هایی که در حوزه بیمه برخط مشکل دارند مصوباتی داشتیم. همچنین حمایت از آزادکارها را (فریلنسرها) داریم که به زودی ابلاغ می شود. همچنین در حوزه حمایت از دانش بنیان ها مصوبات خوبی داشتیم.

وزیر ارتباطات ضمن اشاره به اینکه مهمترین مصوبه ای که داشتیم بحث حمایت از کسب و کارهای اینترنتی بوده است، گفت: اقتصاد دیجیتال ۳ لایه دارد؛ نخست بخش فناوری ارتباطات و اطلاعات است. لایه دوم بحث اقتصاد مبتنی بر پلتفرم و لایه سوم کاربرد ارتباطت و فناوری اطلاعات در بخش های دیگر مثل کشاورزی هوشمند و پزشکی هوشمند است. آیین نامه تمرکزش بر لایه دوم و کسب و کارهای اینترنتی است.

وی بیان کرد: با توجه به محدودیتهایی که ۱ ماه و نیم اخیر با توجه به ملاحظات امنیتی برای دو پلتفرم خارجی اتفاق افتاد، ما به روند نهایی شدن مصوبه حمایت از کسب و کارهای دیجیتال شتاب دادیم و دیشب به امضای ریاست جمهوری رسید و امروز ابلاغ شد.

ایجاد ظرفیت های کسب و کار برای پلتفرمهای داخلی

وزیر ارتباطات با بیان اینکه در بخش های گوناگون برای پلتفرم های داخلی و کسب و کارهایی که در آن کار می کنند حمایت های خوبی در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: صرف نظر از اینکه برای آن ۲ پلتفرم چه اتفاقی خواهد افتاد، ظرفیت های را برای پلتفرم های داخلی ایجاد خواهیم کرد.

وی ادامه داد: این طرح ۱۴ ماده دارد و ۳۰ نوع حمایت جدید برای پلتفرم های داخلی در نظر گرفته شده است. دبیرخانه ای ایجاد خواهد شد تا اجرای مصوبات پیگیری شود و از هفته آینده اجرای مصوبات را آغاز خواهیم کرد.

زارع پور بخشی از این ۳۰ نوع حمایت را حمایت تبلیغاتی ازسکوها (پلتفرم ها)، حمل و نقل کالاها، خدمات زیر ساخت، حمایت مالیاتی، حمایت از فعالین تولید محتوا و نشان هویت تائید شده عنوان کرد.

زارع پور فراهم شدن امکان راه اندازی حساب امانی در سکوهای شمول، فراهم شدن امکان خرید اعتباری از سکوها و فراهم شدن امکان پرداخت مستقیم در سکوها را از دیگر تسهیلات این طرح برشمرد.

جزئیات حمایت های تبلیغاتی، مالی و بانکی

وی به جزییات حمایت های تبلیغاتی از سکوها اشاره کرد و گفت: تخفیف حداکثری هزینه تبلیغات در دستگاه های دولتی، تبلیغات حداکثری در صدا و سیما، ارائه بسته های تبلیغاتی رایگان توسط سکوهای شمول برای جذب دنبال کننده برای کسب و کارهای مشمول، اختصاص بسته ویژه تبلیغات پیامکی به کسب و کارهای مشمول و برنامه سازی برای معرفی کسب و کارهای مشمول در صدا و سیما برای جذب دنبال کننده از تسهیلات تبلیغاتی طرح به شمار می رود.

وی با اعلام این خبر که در حوزه مالیاتی تا سقف ۲ میلیارد تومان درآمد در سال برای کسب و کارهای مشمول که فاقد سابقه مالیاتی هستند، معافیت در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: همچنین تخفیف مالیاتی برای کسب و کارهایی که دارای پرونده مالیاتی هستند و قبول هزینه های راه اندازی و توسعه کسب و کار و سکوهای مشمول به عنوان “هزینه قابل قبول مالیاتی” از دیگر تسهیلات حوزه مالیاتی هستند.

وی به جزییات تسهیلات حوزه بانکی اشاره کرد و گفت: به کسب و کارهایی که از سکوهای خارجی به سکوهای مشمول مهاجرت می کنند، تسهیلات پرداخت می شود. همچنین نشان ویژه کسب و کار(تیک ویژه کسب و کار) در سکوها به کسب و کارهای احراز هویت شده اعطا می شود. بانک ها مجاز هستند براساس دستورالعملی که بانک مرکزی تهیه می کند، حساب کاربری افراد با دنبال کننده بالا را به عنوان وثیقه قبول کنند. حساب کاربری افراد برای اعتبار سنجی مالی آن ها در بانک ها براساس دستورالعملی که بانک مرکزی تهیه میکند، مورد قبول خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه داده های کاربران در سکوهای مشمول، جزو اسرار تجاری بوده و با متخلفین برخورد قانونی می شود، گفت: کسب و کارهای خانگی برای ثبت مجور نیازی به اخذ مجوز ندارند و ثبت نام آن ها در پلتفرم به منزله ثبت در درگاه ملی مجورها است.

وی افزود: کمیته ای برای پیگیری این مصوبات با مسئولیت وزارت ارتباطات پیش بینی شده و گزارش پیشرفت طرح را به کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، هیات دولت و مجلس ارائه خواهیم کرد.

از کسب و کارهای کوچک و درشت حمایت خواهیم کرد

زارع پور در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره حمایت از کسب و کارهای کوچک نیز گفت: این آیین نامه از کسب و کارهای کوچک و درشت حمایت خواهد کرد. چه کسی که یک فالوئر داشته باشد چه چند میلیون و همه آن ها مشمول تمامی این حمایت ها خواهد شد.‌

وی درباره اعتبارات این طرح گفت: به طور مثال در بحث تبلیغات اصلا نیازی به اعتبار نداریم و تنها جایی که نیاز به منابع داریم بحث تسهیلات است که هنوز تخصیصی داده نشده اما تلاش می کنیم در قانون بودجه امسال ۴-۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شود.

وی در پاسخ به سوال دیگر درباره اعتماد کاربران و کسب و کارها به پلتفرم های داخلی گفت: اگر ۳ کار انجام دهیم مردم حتما اقبال خواهند داشت؛یک کیفیت است، ۲ مزیت داشته باشد و ۳ اینکه نسبت به نمونه خارجی تسهیلات بیشتری داشته باشد. موضوع مهم اعتماد مردم است و ما این اطمینان را می دهیم که اطلاعاتشان محفوظ است. ما برای هر سه موضوع تدبیر کردیم و به زودی لایحه حفاظت از داده ها و حریم خصوصی کاربران را به دولت می فرستیم‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *