فناوری اطلاعات و ارتباطات

پلیس آمریکا با نرم افزار ارزان شهروندان را رصد می کند

پلیس آمریکا با نرم افزار ارزان شهروندان را رصد می کند

پلیس آمریکا با نرم افزار ارزان شهروندان را رصد می کند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انگجت، در همین راستا «بنیاد الکترونیک فرانتیر»(The Electronic Frontier Foundation) گزارشی از جزئیات استفاده مقامات از این ابزار از ۲۰۱۸ میلادی در تحقیقات مختلف از جمله ردیابی مظنونین به قتل و شرکت کنندگان احتمالی در حمله به کنگره در ۲۰۲۱ میلادی منتشر کرده است.

ابزار مذکور توسط شرکتی در ایالت ویرجینیا به نام Fog Data Science LLC فروخته می شود و برای استفاده از آن نیاز به مجوز نیست بنابراین نیروهای پلیس می توانند به طور آنی به آن دسترسی یابند.

مقامات برای دسترسی به اطلاعات موقعیت مکانی معمولا باید مجوزهایی به شرکت هایی مانند گوگل و اپل ارائه کنند. در نتیجه ممکن است چند هفته طول بکشد تا آنها به اطلاعات مورد نظرشان دست یابند.

ابزار Fog Reveal از شماره های شناسایی تبلیغاتی که در حقیقت شناسه هایی خاص و مختص هر دستگاه موبایل هستند برای ردیابی افراد استفاده می کند. شرکت سازنده نرم افزار اطلاعات مورد نظر را از واحدهای تجمیع اطلاعاتی تامین می کند که داده های اپ های مختلفی مانند ویز و استارباکس را جمع آوری می کنند. این اپ ها تبلیغات هدفمند را براساس موقعیت و علاقه کاربر نشان می دهند. البته استارباکس و زیرمجموعه گوگل به طور واضح اعلام کرده اند به شرکایشان اجازه اشتراک گذاشتن اطلاعات را نداده اند.

«بنیاد الکترونیک فرانتیر» از طریق درخواست های مبتنی بر قانون اطلاعات آزاد به داده هایی درباره شرکت Fog دست یافته است.

بنت سایفرس مشاور مخصوص این بنیاد ابزار مذکور را یک برنامه نظارت جمعی ارزان قیمت توصیف کرده است. طبق گزارش ها هزینه استفاده از این نرم افزار سالانه ۷۵۰۰ دلار است و برخی از سازمان های مجری قانون حتی دسترسی به آن را با بخش های دیگر به اشتراک گذاشته اند تا هزینه هایشان را کاهش دهند.

هرچند نرم افزار مذکور فقط با استفاده از شناسه های تبلیغاتی افراد را ردیابی می کند که به اسامی مرتبط نیستند، اما مقامات می توانند از این داده ها برای تحلیل شیوه زندگی فرد استفاده کنند. به عنوان مثال آنها می توانند یک شناسه تبلیغاتی مخصوص به فردی بسازند که به طور معمول در مسیر خانه به سرکار خود از کنار یک شعبه استارباکس نیز گذر می کند. ابزار مذکور به مقامات امکان می دهد تا تحرکات یک شناسه تبلیغاتی را تا حداقل ۱۸۰ روز ردیابی کنند.

مقامات طی سال های گذشته از این ابزار استفاده کرده اند. کوین مت کالف دادستان منطقه واشنگتن می گوید قبلا بدون مجوز از این ابزار در شرایطی استفاده کرده که نیازمند اقدام فوری بوده است مانند یافتن کودکان گمشده و حل کردن پرونده های جنایی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *