فناوری اطلاعات و ارتباطات

تصویب قانون رای‌گیری اینترنتی در رودآیلند آمریکا

تصویب قانون رای‌گیری اینترنتی در رودآیلند آمریکا

تصویب قانون رای‌گیری اینترنتی در رودآیلند آمریکا

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از وبگاه خبری «state scoop»، قانون جدید با نام ، «S2118»، به اعضای خدمات نظامی مستقر، شهروندان مقیم خارج از کشور و افراد دارای ناتوانی‌های جسمی، این امکان را می‌دهد تا رأی خود را به صورت الکترونیکی بدهند. در حالی‌که این قانون در اوایل سال جاری در مجمع عمومی رود آیلند بدون هیچ حاشیه خاصی به تصویب رسید، باعث انتقاد طرفداران امنیت انتخابات شد.

منتقدان معتقدند که رأی دادن الکترونیکی می‌تواند اصل رأی مخفی را به خطر بیندازند.

سی جی کولز، یکی از مقامات ارشد سیاستگذاری در مؤسسه «Verified Voting» می‌گوید: «وضعیت اینترنت از اوایل دهه‌ ۱۹۹۰ تغییر چندانی نکرده است.» وی در توضیح بیان خود ادامه داد: «سازندگان اینترنت یک فضای امن طراحی نکرده اند.»

بر اساس قانون جدید رود آیلند، در صورتی که دفتر وزیر امور خارجه سیستم امنیتی چند لایه‌ای طراحی کند که چارچوب‌های امنیت سایبری دقیقی داشته باشد، رأی دهندگان واجد شرایط مقیم خارج از کشور می‌توانند درخواست رأی الکترونیکی کنند.

نلی گوربیا، وزیر امور خارجه‌ ایالت رود آیلند، در دوره‌ انتخاباتی قبل، از یک ارائه دهنده خدمات انتخاباتی آنلاین به نام «Democracy Live» برای ارسال برگه‌های رای‌دهی الکترونیک به واجدان شرایط استفاده می‌کرد که سپس از طریق صندوق پست‌الکترونیکی (ایمیل) جمع‌آوری می‌شد. گوربیا-که در حال حاضر مک کی را برای نامزدی فرمانداری حزب دموکرات به چالش می‌کشد- در ابتدا از لایحه‌ جدید، زمانی که برای اولین بار در سال گذشته پیشنهاد شد، حمایت کرد اما در گیر و دار مخالفت هیئت انتخاباتی ایالتی و گروه‌های خارجی از حمایت خود صرف نظر کرد.

به گزارش انجمن ملی قانونگذاران ایالتی، رود آیلند پنجمین ایالتی است که قصد استفاده از سیستم رأی‌گیری الکترونیکی را دارد و قبل از آن چهار ایالت دیگر این امکان را برای رأی دهندگان خارج از کشور فراهم کرده‌اند و ده‌ها کشور نیز به برخی از رأی دهندگان خود اجازه داده‌اند که رای‌های خود را از طریق دستگاه فکس یا ایمیل ارسال کنند.

مک کی هفته‌ گذشته نامه‌ای دریافت کرد که در آن نامه از فرماندار خواسته شده بود تا این لایحه را وتو کند و گروه‌های منتقد مانند «Verified Voting» و سایر گروه‌ها، طراحان این قانون را به فریبکاری در مورد نحوه‌ی ارزیابی و تأیید سیستم‌های رأی گیری متهم کردند.

رأی گیری الکترونیکی به عنوان پروژه‌ای آزمایشی در چند ایالت کوچک مانند، ویرجینیای غربی، کلرادو، یوتا و واشنگتن در دسترس قرار گرفته است. این پروژه‌ها در مقابل حساسیت‌های امنیتی انتخابات مقاومت کرده اند اما هنوز تردیدهای بسیاری نسبت به این مدل رأی‌گیری وجود دارد. هم «NIST» و هم «EAC» یادداشتی در سال ۲۰۲۰ تهیه کردند که آژانس امنیت سایبری و امنیت زیر ساخت نیز آن را امضا کرد و در آن اظهار شده بود که رای‌های الکترونیکی خطرات امنیتی قابل توجهی برای حق محرمانه بودن رأی افراد و یکپارچگی و در دسترس بودن برگه‌های رأی است و ممکن است توسط بازیگری مخرب دستکاری شوند.

کولز در این مورد گفت: «اکنون که مک کی «S2118» را امضا کرده است، «Verified Voting» و گروه‌های مشابه از دفتر وزیر امور خارجه ایالت می‌خواهند که هیچ سیستم رأی‌گیری آنلاینی را تأیید نکند. ما از رای‌دهندگان می‌خواهیم که به ساده‌ترین شکل ممکن رأی‌گیری داشته باشند، در حالی که امنیت را نیز به خطر نیندازند»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *