فناوری اطلاعات و ارتباطات

ارتقای زیست‌بوم هوش مصنوعی برای بهبود سیاستگذاری و توسعه کسب‌وکار

ارتقای زیست‌بوم هوش مصنوعی برای بهبود سیاستگذاری و توسعه کسب‌وکار

ارتقای زیست‌بوم هوش مصنوعی برای بهبود سیاستگذاری و توسعه کسب‌وکار

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، حسین اسلامی رئیس هیأت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در مراسم امضای این تفاهم نامه با بیان اینکه نصر تهران خانه صنف و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری چراغی برای همراهان این صنف است، گفت: هوش مصنوعی موضوعی است که مقام معظم رهبری به صورت صریح به آن پرداخته‌اند و برای همین نیاز است ما نیز اقدام ویژه‌ای در این‌باره انجام دهیم.

وی با اشاره به اقدامات نصر تهران در راستای ثبت ۲۲ تیر، روز میلاد حکیم خوارزمی به‌عنوان روز ملی فناوری اطلاعات، بیان کرد: در سال جدید در مورد برخی موضوعات نگاه جدی و متفاوت‌تری خواهیم داشت و از آنجایی که در نحوه مواجهه با فناوری‌های نوین مشکلاتی وجود دارد، طبیعتاً در رفع اختلال‌های موجود در اندیشگاه‌های کشور نیز می‌توانیم کمک کنیم.

اسلامی با اشاره به گذشت چند ماه از وقوع جنگ در اوکراین گفت: در همین چند ماه گذشته روسیه در حوزه‌های رمزارزی تغییر فرمان داده است، اما ما هنوز تصویر روشنی در این زمینه نداریم. اقتصاد دیجیتال در ایران هنوز نحیف است و ما موظفیم در این زمینه حرکتی مهم و جدی انجام دهیم.

رئیس هیأت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران اعلام آمادگی کرد که این سازمان به عنوان یک رکن مشورتی و با اخذ نظرات متخصصان بخش خصوصی در محیطی داوطلبانه، صنفی و بی‌حاشیه می‌تواند در کنار مجموعه‌های تصمیم‌ساز کشور عمل کند.

وی با تأکید بر اینکه نباید بگذاریم پرچم اقتصاد دیجیتال بر زمین بیفتد، افزود: امیدواریم با کمک و همکاری یکدیگر بتوانیم پلی میان اقتصاد نحیف دیجیتال و اقتصاد سنتی در کشور برقرار کنیم.

در این نشست میثم عابدی، معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری نیز مسئله‌ی مانع‌زدایی را از مهم‌ترین شعارهای سال دانست و گفت: تا زمانی که برخی دیدگاه‌ها تغییر نکند، مانع‌زدایی انجام نمی‌شود و به تبع آن تولید دانش‌بنیان هم اتفاق نخواهد افتاد.

وی با اشاره به تفاهمات انجام شده میان این مرکز و وزارت امور اقتصادی و دارایی و همچنین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: در تلاشیم اقداماتی در راستای مانع زدایی در حوزه‌ی اقتصاد دیجیتال انجام دهیم.

در بخش دیگری از این نشست، محمدرضا معبودیان، رئیس کمیسیون نرم‌افزارهای هوش مصنوعی و علم داده با ارائه‌ی گزارشی از کمیسیون متبوع خود و ۱۵ کارگروه تخصصی که در ذیل این کمیسیون تشکیل شده است، از چالش‌های مختلفی که در حوزه هوش مصنوعی احصا شده است، یاد کرد. از جمله بحث تجاری‌سازی، تسهیل‌گری کسب و کار، حوزه دادگان، اخلاق در AI، ایجاد کنسرسیوم‌های هوش مصنوعی در کشور، تشکیل خوشه‌های صنعتی و انجام اقدامات هماهنگی برای کسانی که در این خوشه‌ها قرار دارند تا ضمن ارائه بهتر خدمات در بازار بتوانند از خدمات یکدیگر هم بهره‌مند شوند.

وی با ابراز امیدواری از اینکه این تفاهم نامه در راستای حل چالش‌های یاد شده اجرایی شود، گفت: همچنین امیدواریم بتوانیم در فرایندهای بودجه نویسی به ارکان حکومتی و دولتی کشور کمک کنیم تا بتوانند ضمن بهره‌مندی از حوزه هوش مصنوعی، خدمات با کیفیت‌تری در کشور ارائه دهند.

گفتنی است این تفاهم‌نامه به منظور همکاری در زمینه ارتقای زیست‌بوم هوش مصنوعی به منظور بهبود فضای سیاستگذاری و توسعه کسب‌وکارهای هوش مصنوعی در کشور میان حسین اسلامی رئیس هیأت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران و میثم عابدی معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری امضا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *