فناوری اطلاعات و ارتباطات

ورشکستگی بانک سیلیکون ولی دنیای فناوری را لرزاند

ورشکستگی بانک سیلیکون ولی دنیای فناوری را لرزاند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، مدت کوتاهی پس از آنکه استارت آپ های کالیفرنیایی در آمریکا سرمایه هایشان را از بانک بحران زده «سیلیکون ولی بانک» (SVB) خارج کردند، کارآفرینان در بقیه نقاط جهان متوجه بلایی شدند که برسرشان آمده است. ورشکستگی این بانک تاثیرات بسیار وسیعی بر اکوسیستم استارت آپی جهان داشته است.

این بانک روز جمعه پس از هجوم سپرده گذاران برای برداشت سرمایه خود توسط سازمان های ناظر آمریکا تعطیل و در حقیقت ورشکسته شد.

طبق اعلامیه شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC)، سازمان‌های نظارتی در کالیفرنیا کنترل سپرده‌های وام‌دهنده را در دست گرفته‌اند و دارایی‌ها را به یک نهاد تازه ایجاد شده به نام «بانک بیمه سپرده سانتا کلارا» منتقل کرده‌اند.

سم فرانکلین یکی از مدیران ارشد اجرایی در شرکت Otta واقع در انگلی می گوید: حدود ۹۰ درصد از جریان نقدی ما در بانک SVB بود.

در هنگ کنگ فلوریان زیمندینگر یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد شرکت Soundbrenner در این باره می گوید: من شوکه شدم. با خود گفتم چه شد؟ با من شوخی کرده اند؟ بانک من؟ ما حتی الان نمی توانیم در ساعات معمول اداری وارد حسابمان شویم.

در حالیکه موج تاثیر فروپاشی بانک سیلیکون ولی اندک اندک در حال آشکار شدن است، اما یک حقیقت روشن است و آن اینکه استارت آپ های فناوری بدون در نظر گرفتن فاصله جغرافیایی بهم متصل هستند. بسیای از آنها به یک بانک با حجم متوسط برای انجام عملیات روزمره شان نیاز دارند.

همچنین پس از استارت آپ های کالیفرنیایی اکنون همتایان آنها در اروپا و آسیا نیز به دلیل فروپاشی SVB (شانزدهمین بانک بزرگ آمریکا در سال گذشته) زمین گیر شده اند.

از سوی دیگر در داخل آمریکا کویینسی لی بنیانگذار استارت آپ Electra Era پس از عیان شدن نشانه های خطر روز پنج شنبه گذشته سعی کرد چند میلیون دلار از بانک مذکور را منتقل کند اما وب سایت بانک با ترافیک سنگین روبرو بود.

یکی از نیروهای پشتیبانی نیز پشت خط تلفن به او گفته بود چون افراد بسیار زیادی سعی دارند پول هایشان را از حساب خارج کنند، تاخیری در عملیات بانک ایجاد شده است.

همه اینها درحالی است که رگولاتورهای آمریکایی پس از مذاکراتی طولانی و جدی درباره آینده SVB از یک طرح سرمایه گذاری اضطراری خبر داده اند که به مشتریان بانک اجازه می دهد به تمام حساب های سپرده شان دسترسی یابند.

در انگلیس نیز جرمی هانت وزیر دارایی انگلیس اعلام کرد دولت و بانک مرکزی این کشور فروش خصوصی زیرمجموعه SVB در انگلیس به بانک HSBC را تسهیل کرده اند تا به این ترتیب از سپرده ها محافظت کنند.

مقامات اتحادیه اروپا نیز به مشتریان اطمینان دادند بانک فعالیت اندکی در این منطقه داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *