فناوری اطلاعات و ارتباطات

فشار آمریکا برای صادرات فناوری تراشه به چین شدیدتر شد

فشار آمریکا برای صادرات فناوری تراشه به چین شدیدتر شد

فشار آمریکا برای صادرات فناوری تراشه به چین شدیدتر شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز،  آمریکا ادعا می کند مقاماتش نتوانسته اند فعالیت های این شرکت ها را بررسی کنند. فهرست جدید شرکت های تایید نشده در حالی اعلام می شود که  آمریکا محدودیت های جدیدی بر صادرات فناوری به چین را اعلام کرده تا از پیشرفت های نظامی این کشور جلوگیری کند.  محدودیت های جدید شامل کاهش دسترسی شرکت های چینی از جمله YMTC به ابزارهای تراشه سازی است.

سناتورهای آمریکایی از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه خواستار آن شده بودند کهYMTC ( تراشه سازی چینی با بیشترین سرعت رشد فعالیت) در فهرست سیاه وزرات بازرگانی گنجانده شود. دولت بایدن ادعا می کند این شرکت که در سال ۲۰۱۶ میلادی تاسیس شده تهدیدی مستقیم برای تراشه سازان آمریکایی است.

دلیل اضافه شدن این شرکت ها به فهرست «موسسات تایید نشده» آن است که ایالات متحده آمریکا نتوانسته از محل کارخانه ها بازدید کند و تشخیص دهد آیا می توان برای صادرات فناوری های حساس از آمریکا، آنها را معتبر دانست یا خیر. تحقیقات آمریکا از شرکت های چینی نیازمندتاییدیه وزارت بازرگانی چین است.

صادرکنندگان آمریکایی  قبل از ارسال کالا به شرکت های موجود در فهرست«موسسات تایید نشده» باید بررسی های لازم را انجام دهند و ممکن است مجبور  به درخواست مجوزهای بیشتری شوند.

طبق قوانین جدید دولت بایدن، اگر مقامات آمریکایی نتوانند از محل کارخانه های فهرست «موسسات تایید نشده» بازدید کنند،  پس از ۶۰ روز فرایندهایی برای قرار دادن آنها در فهرست سیاه وزارت بازرگانی انجام می شود.

طبق نظارت های صادراتی که آمریکا منتشر کرده، ارسال تراشه هایی که با فناوری آمریکایی در هر نقطه ای از جهان ساخته شوند، به چین ممنوع خواهد بود.  این قوانین که به سرعت اجرایی شده براساس محدودیت هایی است که در نامه هایی به شرکت های مختلف تراشه سازی ارسال شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *