فناوری اطلاعات و ارتباطات

توسعه همکاری‌های دانشی و فناورانه ایران و ونزوئلا

توسعه همکاری‌های دانشی و فناورانه ایران و ونزوئلا

توسعه همکاری‌های دانشی و فناورانه ایران و ونزوئلا

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، گابریلا خیمنس وزیر علوم نیز در دیدار با معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با اشاره به دستاوردها و ظرفیت‌های علمی و فناورانه تحسین برانگیز و قابل اعتنای ایران عنوان کرد: هرگاه به ایران سفر می‌کنم، این احساس را دارم که در کشور خودم حضور دارم و مشاهده توانمندی‌ها و دستاوردهای فناورانه ایران، الگویی بسیار ارزشمند و زمینه‌ساز توسعه همکاری‌های دو کشور است. طی بازدیدی که از مؤسسه رویان و آشنایی با فعالیتهای این مؤسسه داشتم، دریافتم که ایران از چه ظرفیت‌های قابل اعتنایی در توسعه دانشی و فناورانه به ویژه در حوزه سلول‌درمانی برخوردار است.

وی با اشاره به توسعه همکاری‌های علمی و فناورانه ایران و ونزوئلا به ویژه در دوران کرونا عنوان کرد: همکاری ایران و ونزوئلا در دوران کرونا و با توجه به اهمیت این موضوع، افزایش یافت. خوشبختانه توانستیم از توانمندی های فناورانه ایران در حوزه کیت‌های تشخیصی بهره ببریم. این کیت‌ها کارآمدی خود را به اثبات رساندند و نتایج آزمایش‌ها نشان داد که، کیت‌های ساخت ایران، از کارآمدی و کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. همچنین دوتن از محققان ونزوئلایی به مدت ۴ ماه را در موسسه رویان پشت سر گذاشته و یک تجربه امید بخش گران بها و ارزنده برای ونزوئلا به ارمغان خواهد آورد.

خیمنس، با تاکید بر این که باید این تعامل و همکاری ها افزایش یابد، ادامه داد: پذیرای دانشمندان ایرانی در کاراکاس هستیم و در قالب یک همکاری مشترک، دانشمندان و محققان ونزوئلایی در مراکز علمی و تحقیقاتی ایرانی مستقر شوند. برای توسعه یک پارک علم و فناوری مشترک آماده هستیم. اخیرا در ونزوئلا یک مرکز تحقیقاتی سلول های بنیادی ایجاد شده است که پیوند سلول مادر قرنیه را برای نخستین بار در آمریکای لاتین انجام دهیم. ظرفیت‌های این مجموعه نیز می‌تواند هم‌راستا با توانمندی‌های دانشمندان ایرانی، به دستاوردهای قابل توجهی برسد.

وزیر علوم و معاون رئیس‌جمهور ونزوئلا، با اشاره به همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی و صنایع ونزوئلایی در قالب نمایشگاه شرکت‌های ایرانی کاراکاس عنوان کرد: دو ماه قبل، نخستین نمایشگاه شرکت‌های دانش بنیان در ونزوئلا را شاهد بودیم و شرکت‌های ایرانی، در تحقق این نمایشگاه، همکاری کردند. در این رویداد ۲۰۰ شرکت حضور داشتند و۶۰ قرارداد همکاری منعقدشد. تلاش کردیم زمینه تعامل و هم افزایی شرکت ها با یکدیگر فراهم شود و بتوانند با همتایان خود همکاری های فناورانه و اقتصادی داشته باشند. وی با تاکید بر این که برای توسعه همکاری شرکت‌های دو کشور، باید زمینه های لازم برای ارایه زیرساخت‌ها به شرکت‌ها، تضمین انجام توافقات صورت گرفته و سازوکارهای حمایتی تعریف شود، از معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری برای حضور در ونزوئلا و بازدید از پارک علم و فناوری این کشور دعوت کرد.

شکل‌گیری همکاری‌های فناورانه در قالب کمیته مشترک

مهدی قلعه نوی رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علمی و فناوری نیز در این نشست با اشاره به مسئولیت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در کمیته مشترک علمی و فناوری ایران و ونزوئلا عنوان کرد: در نشست‌های مشترک و تعاملاتی که در قالب این کمیته صورت گرفته، توافقات خوب و بندهای متنوعی تدوین شده‌اند که می‌توانند زمینه ساز افزایش همکاری ها در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان باشد.

وی افزود: از میان ۶۰ تفاهم منعقد شده در نمایشگاه شرکت های دانش بنیان در ونزوئلا اکنون ۵ تفاهم به مرحله قرارداد رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *