فناوری اطلاعات و ارتباطات

اپل و آمازون متهم به تبانی در افزایش قیمت محصولات شدند

اپل و آمازون متهم به تبانی در افزایش قیمت محصولات شدند

اپل و آمازون متهم به تبانی در افزایش قیمت محصولات شدند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز،این شکایت دسته جمعی در دادگاه سیاتل در اعتراض به توافقی در ژانویه ۲۰۱۹ میلادی ثبت شده که طبق آن اپل برای محصولاتش ۱۰ درصد تخفیف به آمازون داد و در مقابل این شرکت نیز اجازه داد فقط ۶۰۰ فروشنده دستگاه های اپل در پلتفرمش فعالیت کنند.این امر آمازون را به فروشنده اصلی آیفون و آی پد در پلتفرمش تبدیل کرد .

در این میان با وجود آنکه اپل قیمت محصولاتش در فروشگاه های خرده فروشی را ثابت کرده بود، قیمت ها در آمازون ۱۰ درصد افزایش یافتند و تخفیف های ۲۰ درصدی یا بیشتر برای خرید محصولات این شرکت نیز حذف شدند.

در بخشی از شکایت آمده است: ایجاد مانع در بدو فعالیت جهت دور نگه داشتن رقبا و افزایش قیمت ها دقیقا عملکردی است که قانون آنتی تراست کنگره برای اجتناب از آن ایجاد کرده است.

شکایت مذکور شامل آن دسته از ساکنان آمریکایی می شود که از ژانویه ۲۰۱۹ میلادی آیفون و آی پد از آمازون خریده اند. براین اساس شاکیان خواهان غرامت و پایان یافتن بایکوت گروهی فروشندگان توسط دو شرکت مذکور شده اند.

شاکی اصلی این پرونده استیون فلوید از ایالت پنسیلوانیا است که ۳۱۹.۹۹ دلار برای خرید یک آی پد از آمازون پرداخت و به دلیل سخت شدن رقابت نتوانست این کالا را با قیمت کمتری بخرد.

این درحالی است که ماه گذشته دادگاهی در ایتالیا به دلیل تبانی در تثبیت قیمت ها میان اپل و آمازون این دو شرکت را ۱۷۳.۳ میلیون یورو جریمه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *