فناوری اطلاعات و ارتباطات

فعال بودن شورای عالی فضای مجازی نیاز به اراده رئیس جمهور دارد

فعال بودن شورای عالی فضای مجازی نیاز به اراده رئیس جمهور دارد

فعال بودن شورای عالی فضای مجازی نیاز به اراده رئیس جمهور دارد

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست «شورای عالی فضای مجازی و مساله حاکمیت دیجیتال» در اندیشکده حکمرانی شریف با حضور فعالان این عرصه برگزار شد.

محمدحسن انتظاری، عضو شورای عالی فضای مجازی در پنل این رویداد اندیشکده حکمرانی شریف، گفت: به ساختار فعلی شورای عالی فضای مجازی اجازه داده نشده آنطور که باید کار کند. شورا را نباید جدای از مسائل سیاسی اجتماعی کشور ببینیم. جریان‌های سیاسی‌ در کشور بر عملکرد شورا اثر گذارند و در نتیجه ایده‌آل مقام معظم رهبری از شورای عالی فضای مجازی حاصل نشده است.

بعد از ۲ سال فهمیدیم شبکه ملی اطلاعات را قبول ندارند

وی در مورد تمکین نکردن افراد از مصوبات شورای عالی فضای مجازی در مثالی گفت: در دی ماه ۹۲ دو مصوبه در رابطه با شبکه ملی اطلاعات تهیه و به وزارت ارتباطات وقت ابلاغ کردیم و گفتیم طرح اجرایی‌ آن را ارائه دهد. این کار را انجام ندادند و بعد از ۲ سال فهمیدیم آنها اصلا شبکه ملی اطلاعات را قبول ندارند.

انتظاری افزود:‌ آذری جهرمی سه چهار ماه بعد از شروع وزارتش به مقام معظم رهبری گزارش داد که ۸۰ درصد شبکه ملی اطلاعات پیشرفت کرده است. برای صحت‌سنجی این گزارش از وزارت ارتباطات خواستیم آن را ارائه کند، گفتند یک کامیون گزارش است. گفتیم بیاورید.

وی اظهار داشت: حجم بسیار زیادی از گزارش به ما تحویل داده شد که از میان آن ۲ گزارش و فقط ۲ صفحه مربوط به شبکه ملی اطلاعات بود. در نتیجه به مقام معظم رهبری گزارش دادیم که این گزارش صحیح نیست.

عضو شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: سال ۹۳ پس از اینکه در شبکه ملی اطلاعات به سد خوردیم مصوبه‌ای به مجلس بردیم که بودجه شبکه ملی را شورای عالی فضای مجازی تخصیص دهد. این اتفاق آنطور که می‌خواستیم محقق نشد و در قانون بودجه سال ۹۴ آمد که طرح‌های وزارت ارتباطات باید منطبق بر مصوبات شورای عالی فضای مجازی باشد.

وی در مورد کمیسیون امنیت شورای عالی فضای مجازی یادآور شد: این کمیسیون موفق عمل کرده است زیرا دستگاه‌هایی که با این کمیسیون درگیر هستند مجبور به اجرای تصمیم‌ها نیستند اما حرف‌شنوی دارند.

برای اینکه شورای عالی فضای مجازی فعال باشد نیاز به اراده رئیس جمهور داریم

وی در مورد ضمانت اجرای تصمیمات شورای عالی فضای مجازی، گفت: برای اینکه شورای عالی فضای مجازی فعال باشد نیاز به اراده رئیس جمهور داریم. شورا ابزاری است که با آن کار صورت می‌گیرد، اگر بهترین ابزار را به شخصی بدهیم که نخواهد با آن کار کند، اتفاقی نمی‌افتد.

وی گفت: البته هیچ تضمینی وجود ندارد که رئیس جمهوری که انتخاب می‌شود بخواهد کار انجام دهد. گاهی هم ممکن است فردی سر کار بیاید که از این ابزار برای اینکه کاری صورت نگیرد استفاده کند.

شورای عالی فضای مجازی چابکی لازم را ندارد

صادق عباسی شاهکوه، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در دیگر پنل این رویداد، درباره فعالیت شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: شورای عالی فضای مجازی برای پر کردن خلاهای میان رگولاتورها ایجاد شده است.

وی افزود: اختلاف‌های زیادی مثلا میان وزارت ارشاد و صداوسیما وجود دارد اما باز هم شورا تمام تمرکز خود را روی وزارت ارتباطات گذاشته است. بحث سر این است که تنظیم‌گران چطور باید زیر چتر شورای عالی کار کنند؟

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ادامه داد: نقش افراد قابل انکار نیست اما سطوح تصمیم‌گیری نیز باید رعایت شود. فضای مجازی به سرعت در حال حرکت است و رگولاتور آن نیز باید به فضا نزدیک باشد. مثلا در کمیسیون تنظیم مقررات اگر لازم باشد به سرعت می‌توانیم مصوبات را اصلاح کنیم اما شورای عالی فضای مجازی این چابکی را ندارد.

وی با اشاره به برخی مواردی که این عدم چابکی را نشان می دهد گفت: مثلا در مورد معماری شبکه ملی اطلاعات شاخص‌های جزئی تعیین شده اما در مقابل در جزئیات، درگیر کلی‌گویی شده‌ است. یا در مورد دیگری گفته شده ترافیک داخل نصف قیمت باشد. اول اینکه اجرای این مساله بسیار دشوار است دوم اینکه به نیت حمایت از محتوای داخلی، اپراتور ضرر می‌کند. در حال حاضر صاحب محتوای نیم‌بها فشار می‌آورد که قیت تمام‌بها محاسبه شود.

عباسی شاهکوه اضافه کرد: اینها به این دلیل است که اپراتور وارد یک مساله جزئی شده است. اگر به جای شورای عالی فضای مجازی کمیسیون تنظیم مقررات این تصمیم را گرفته بود می‌شد سریع تغییرش داد.

اصلی‌ترین مساله ادراک نظری ضعیف مسئولان از فضای مجازی است

در ادامه این نشست، عبدالحسین کلانتری، رئیس سابق پژوهشگاه فضای مجازی گفت: اصلی‌ترین مساله در این زمینه، ادراک نظری ضعیف مسئولان از فضای مجازی است. ۳ سال پیش حتی رئیس سازمان فناوری اطلاعات کشور به مساله پلتفرم توجهی نداشت و فقط به محتوا می‌پرداخت.

وی گفت: علاوه بر این، فهم سیاسی در فضا غالب است و در مدل حکمرانی فضای مجازی نیز ابهام وجود دارد. عده‌ای به حق با بومی کردن پلتفرم‌ها به دنبال استقلال نظام هستند و عده دیگری به حق، آزادی در فضای مجازی را دنبال می‌کنند.

رئیس سابق پژوهشگاه فضای مجازی افزود: در دوره‌هایی وزیر می‌گفت مصوبات شورای عالی فضای مجازی را اجرا نمی‌کنیم و رئیس جمهور هم تاکید نمی‌کرد و مصوبات شورا ضمانت اجرایی نداشت. همچنین ارکان شورا به طور جامع فضای مجازی را نمایندگی نمی‌کند. مثلا در حوزه سیاست‌گذاری و اقتصاد دیجیتال و … نماینده‌ای نبود که در تصمیمات خود را نشان دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *