فناوری اطلاعات و ارتباطات

بنیانگذار اوبر اعمال خشونت علیه رانندگان را ابزار رشد می‌دانست

بنیانگذار اوبر اعمال خشونت علیه رانندگان را ابزار رشد می‌دانست

بنیانگذار اوبر اعمال خشونت علیه رانندگان را ابزار رشد می‌دانست

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انگجت، مجموعه‌ای از اسناد فاش شده که اوبرفایلز نام گرفته‌اند، شامل تقریباً ۱۲۴۰۰۰ سند داخلی شرکت و از جمله بیش از ۸۳۰۰۰ ایمیل و پیامک رد و بدل شده بین مدیر عامل سابق تراویس کالانیک و سایر مدیران این شرکت است که به دوره زمانی بین سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ مربوط می‌شود. مدیرعامل اوبر در سال ۲۰۱۷ و در میان جنجال‌های فزاینده سقوط کرد.

گاردین با همکاری کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه نگاران تحقیقی، این مجموعه اسناد را با همکاری ۱۸۰ روزنامه نگار از طریق ۴۰ رسانه در ۲۹ کشور به اشتراک گذاشت. این اسناد نشان می‌دهد شرکت اوبر به دنبال انجام کارهایی بوده که بسیاری از مدیرانش می‌دانستند «غیرقانونی» است.

به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۶، کالانیک به کارمندان فرانسوی خود دستور داد رانندگان محلی اوبر را تشویق کنند تا به اعتصاب تاکسی‌هایی که در آن زمان در پاریس در جریان بود اعتراض کنند. زمانی که یکی از مدیران اجرایی به کالانیک هشدار داد افراد راست افراطی بخشی از معترضان به اعتصاب هستند، مدیر عامل سابق گفت: «من فکر می‌کنم ارزشش را دارد. خشونت موفقیت را تضمین می‌کند. باید در مقابل این افراد اعتصاب کننده مقاومت کرد، نه؟»

مجموعه دیگری از اسناد، روش‌هایی را که شرکت برای فرار از نظارت مورد استفاده قرار داده، نشان می‌دهد. در حداقل ۱۲ مورد، اوبر به کارکنان دفاتر محلی خود در ۶ کشور از جمله فرانسه، هلند و هند دستور داد تا از “کلید نابودی” استفاده کنند، ابزاری داخلی که شرکت برای از بین بردن و محافظت از داده‌های خود ساخته است.

کالانیک در یکی از ایمیل‌هایی که توسط واشنگتن پست به اشتراک گذاشته شده است، نوشت: «لطفاً هر چه سریع‌تر کلید نابودی را بزنید». او با اشاره به دفتر این شرکت در آمستردام افزود: «دسترسیها باید در آمستردام قطع شود.» در نهایت استفاده از این ابزار در سال ۲۰۱۷ متوقف شد.

جیل هزل بی کر، معاون ارشد بازاریابی و امور عمومی اوبر، در بیانیه‌ای که این شرکت پس از انتشار یافته‌های گاردین منتشر کرد، گفت: «ما برای رفتارمان در گذشته که آشکارا با ارزش‌های کنونی ما مطابقت ندارد، بهانه‌ای نیاورده‌ایم. در عوض، ما از مردم می‌خواهیم که ما را بر اساس آنچه در پنج سال گذشته انجام داده‌ایم و در سال‌های آینده انجام خواهیم داد، قضاوت کنند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *